CO JSOU LISTOVÁ HNOJIVA?

05.01.2024


   Používáte hnojiva na list? Patří mezi vaše oblíbená? Víte, že efektivita hnojení těmito přípravky je při správném načasování vyšší jak u hnojiv aplikovaných do půdy? Shrňme si o listových hnojivech základní informace.

    Jedná se o přípravky s definovanou koncentrací pohotových živin určených k mimokořenové výživě rostlin. Jedná se o přímý zdroj minerálních, ale i organických živin se stále rostoucí popularitou mezi pěstiteli. Jejich primárním úkolem je zlepšení celkového výživového a zdravotního stavu rostlin, který vede k lepšímu a kvalitnějšímu výpěstku. Mnoha studiemi bylo prokázáno, že aplikace živin na list ve specifických fázích vývoje dané plodiny zvyšuje finální výnosy a umocňuje kvalitu sklizeného produktu.

    Listová hnojiva lze pojmout jako nástroj k preventivnímu řešení nedostatku daného prvku v rostlině. Pěstitel by se měl přitom vždy řídit Liebigovým zákonem minima a soustředit se především na deficitní prvky. Limitujícím prvkem pro rostliny bývá většinou fosfor, který se v půdách vyskytuje v nedostatku nebo je pro rostliny v nepřístupné formě. Tento fakt potvrzuje i řada půdních rozborů z jihomoravských vinic, kde obsah tohoto prvku bývá ve velké míře klasifikován jako velmi nízký. Na listovou aplikaci fosforu by se tedy v průběhu vegetace nemělo zapomínat. "Listovky", jak jsou tato hnojiva známá, jsou používány nejčastěji jako první pomoc tam, kde již vzniklé a mnohdy vizuálně identifikovatelné problémy nastaly. Významnou roli plní například v případech:

⦁ zhoršených podmínek příjmu živin rostlinou
⦁ dlouhodobě výsušných míst
⦁ jílovitých nebo extrémně písčitých půd
⦁ alkalických půd, s vysokým pH
⦁ poškození kořenového systému rostlin

   Na trhu existuje celá škála listových hnojiv v rozličných formách - pravé roztoky, suspenzní nebo práškové směsi. Kompozičně jsou tedy buď pevného nebo kapalného charakteru (pravé roztoky nebo suspenze), obsahově jednosložková či vícesložková, přírodního původu nebo vyrobená synteticky. Mezi jednotlivými formami listových hnojiv jsou vždy rozdíly v:

⦁ množství živin a jejich vzájemných poměrech
⦁ chemické formě
⦁ tepelné stabilitě
⦁ délce expirace
⦁ mísitelnosti
⦁ rozpustnosti aj.

   Můžeme vzájemně různá hnojiva porovnávat, avšak ve své podstatě neexistuje absolutně stejné hnojivo, vždy je "něčím" jiné a vykazuje tak i odlišnou hnojivou účinnost. Některá listová hnojiva mohou svým složením dokonce významně ovlivňovat odolnost rostlin k chorobám. Na tento aspekt je nutno pohlížet jako na přidanou hodnotu výrobku. V listových hnojivech mohou být přítomny také různé přísady, například smáčedla, lepidla nebo disperzní látky. Faktem zůstává, že různé živiny spolu ze své podstaty udržují vzájemné synergické či antagonistické vztahy, což v příjmu do rostliny hraje také významnou roli. Prakticky tyto interakce dotváří efektivitu celého hnojiva.

   Jak poznám, že jsem vybral to správné hnojivo? Běžnou praxí je, že se hnojiva vzájemně srovnávají z pohledu ceny. V zásadě existuje pravidlo, čím více živin, tím vyšší cena, tedy kvalitnější hnojivo. Ani toto však nemusí platit vždy. Proto doporučuji zaměřit se na tři nejdůležitější věci:
⦁ jaký je celkový obsah živin v hnojivu? (porovnejte obsahy živin s konkurenčními přípravky a srovnejte cenově)
⦁ jaká je aplikační/ plošná dávka? (na kolik mě vyjde jedna dávka a nekupuji zbytečně navíc vodu?)
⦁ fungovalo to? (jaký účinek jsem po aplikaci na rostlinách reálně pozoroval, jak se zvedla kvalita růstu, příp. sklizně?)

   Vývoji listových hnojiv se v nadcházejících letech predikuje pokračující expanze a výhledově lze do roku 2030 očekávat výrazný nárůst počtu jejich příznivců. Jejich oblíbenost bude dynamicky růst, a to především kvůli zvyšující se poptávce zákazníků po udržitelných, inovativních a vysoce účinných produktech a unikátních technologiích. Po takových produktech, které při správně načasovaném použití dokáží maximalizovat růstový potenciál a zdravotní kondici rostlin během vegetačního roku a tím výrazně ovlivnit i výsledný produkt. V podobném duchu byl vyvinut i VÍNOFIT


Zdroj: Ing. Klára Halouzková