FERROFIT: ekologicky proti chlorózám

24.03.2024

Práškové, koncentrované, ekologické, vodorozpustné, svou podstatou a šetrným rukopisem zcela jiné hnojivo! Tak by šlo ve zkratce nazvat naši novinku určenou k řešení problémů s chlorózami, FERROFIT. Obsahuje 7 % mimořádně dobře přístupného železa v nejúčinnějším chelátu EDDHA. Vyrobeno bylo stejně jako VÍNOFIT s respektem k přírodě, nepoužili jsme ani kapku tolik vzácné vody a díky šetrnému výrobnímu procesu jsme zamezili tvorbě dalšího zbytečného odpadu. Kouzlo FERROFITu tkví v pečlivě vybraných surovinách k výrobě, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a přitom maximálně účinné.


V čem je FERROFIT jiný?

FERROFIT obsahuje jeden z nejúčinnějších chelátů železa EDDHA, ten je vysoce stabilní a vykazuje dlouhotrvající účinek. Jeho strukturní vzorec podmiňuje velmi snadnou pohyblivost železa do rostlin a v nich, čímž rychle účinkuje a poskytuje rostlině kvalitní výživový účinek. Působí v širokém rozmezí pH od 3 do 10. Na trhu existuje pro pěstitele řada přípravků, které chelátově vázané železo obsahují, avšak jejich účinnost je limitována právě hodnotou pH. Běžně se jedná o hnojiva s železem chelatačně vázaným se synteticky připravovaným EDTA, příp. DTPA. Často používaný a cenově dostupnější EDTA je stabilní v užším rozmezí pH od 4,0 do 6,3 a je citlivý na fotodegradaci slunečními paprsky. Méně často používaný chelát DTPA účinkuje při pH 4-7. Účinek chelátů EDTA či DTPA je silně ovlivněn pH a tím pádem je v případě potřeby postřikovací směs s pH nad 7 nutné před použitím upravovat (snížit hodnotu pH pomocí jiných přípravků). Pokud smícháte chelát EDTA  nebo DTPA s tvrdší vodou, resp. budou-li součástí zásaditě laděného mixu postřikovací směsi, v takovém případě bude jejich účinek značně omezen nebo zcela pozbudou očekávanou funkci. Nehledě na jejich veškeré pozitivní vlastnosti, neztrácejí pak taková činidla smysl? EDTA či DTPA navíc nevykazují takovou účinnost a stabilitu jako EDDHA, mají slabou biodegradabilitu, jejich účinek netrvá dlouho a je nutné aplikaci často opakovat. A právě z těchto důvodů jsme chtěli, aby ve FERROFITu byl obsažen jeden z nejúčinnějších chelátů vůbec - EDDHA. Jedná se o přírodní chelátor získávaný z ligninu, který bývá na základě výrobního procesu a omezené dostupnosti dražší. Díky své rychlé účinnosti při nápravování nedostatku železa v rostlinách je však v některých zemědělských systémech preferovanější. Stačí nižší dávka, méně opakování, což ve výsledku znamená také nižší výdaje. Lignin je po celulóze nejhojněji zastoupeným polymerem buněčné stěny rostlin (vyztužuje stěny rostlinných buněk). Obsahuje aromatické struktury, zejména fenylové zbytky.

Chemická struktura ligninu, který je součástí FERROFITu.
Chemická struktura ligninu, který je součástí FERROFITu.


K čemu je FERROFIT určen?

FERROFIT nabízíme jako unikátní variantu k řešení problémů s chlorózami, stačí jej použít v menším množství a přitom očekávat ten nejlepší účinek na rostliny. Primárně jej doporučujeme jako pomoc při řešení problémů s chlorózami způsobenými nedostatkem železa v rostlinách. Železo se pomocí chelátu EDDHA dostává velmi rychle přímo do rostliny a v relativně krátké době působí na zmírnění až úplné odstranění chloróz. Účinky jsou velmi rychlé. U rostlin trpících nedostatečným příjmem železa se setkáváme s nižšími výnosy, horší kvalitou, nižším obsahem cukru v plodech nebo menšími plody obecně.


Jak se projevuje chloróza?

Zpravidla jde o symptomaticky jasně rozpoznatelný problém. Špatná úroveň železa způsobuje snížení tvorby chlorofylu a s tím spojené "žloutnutí" listů. Žluté zbarvení se vyskytne na celém listě kromě nervatury, ta zůstává zelená. Ve většině případů jsou nejprve postiženy mladší listy, především na vrcholcích rostliny. Někdy se na listech mohou objevovat zpočátku skvrny. Později se typické symptomy rozšiřují na zbytek rostliny. Při silném nedostatku železa listy blednou a usychají (nekrotizují). Mezi nejcitlivější období z pohledu výskytu chloróz patří fenofáze před a po kvetení. Příznakem špatné úrovně železa v rostlinných pletivech je také celkové oslabení růstu rostliny nebo opadávání plodů. Některé rostliny jsou k chlorózám vnímavější. To je způsobeno odlišnou schopností každého rostlinného druhu k absorbci a využití železa. Citlivé na nedostatek železa bývají kromě révy vinné například růže, magnólie, dřín, bříza, třešeň, jabloň, broskvoň, rododendron, azalka, šeřík, hortenzie, ostružiny, borůvky, jahodník aj. U révy vinné jsou zvlášť náchylné na chlorózu odrůdy Müller-Thurgau, Rulandské modré, Syrah nebo Tramín červený.

Nedostatek železa v rostlinách vzniká v těchto případech:

- v oblastech s alkalicky laděnými půdami (vysoké pH půdy podmiňuje srážení i oxidaci Fe2+ na Fe3+ čímž se železo stává mnohem hůře dostupným až nepřijatelným pro rostliny)

- přednostním odběrem vápníku před železem (antagonistické působení)

- u půd s vysokým obsahem jílovitých částic nebo silně utužených

- při vyšším obsahu konkurujících na půdu navázaných kovů

- u příliš suchých nebo naopak přemokřených půd

- z půdy probíhá příliš vysoký příjem dusíku v dusičnanové formě

- vysoká koncentrace fosforu v půdě (vznikají nerozpustné sloučeniny s železem)

- při poškození kořenového systému


Jak potlačit primární příčinu chloróz?

Potřebná je v první řadě optimalizace půdních podmínek a optimální agrotechnická opatření. Do půdy je vhodné pravidelně doplňovat organickou hmotu, dbát na pravidelnou závlahu a v neposlední řadě dopřát rostlinám i rovnoměrnou a prvkově vyrovnanou výživu. Jak rostlina hospodaří s železem, které je v půdě přítomné a do jaké míry jej dokáže skutečně využít, lze přesněji zjistit pouze pomocí listových rozborů. Z praxe vím, že ačkoli je třeba zastoupení železa v půdě optimální, rostliny mají s čerpáním do svých pletiv problém, v zásadě je vždy na vině pH půdy. U révy vinné lze do jisté míry ovlivnit čerpání železa z půdy také výběrem vhodné podnože, které prosperují v alkalických půdách.

Příznivě na příjem železa z půdy naopak působí amonné kationty (NH4+), které obsahuje v koncentrované formě např. síran amonný používaný k zásobnímu hnojení. Dobrým zdrojem je také močovina, která se hydrolyticky za pomocí půdních enzymů přeměňuje na amonný dusík a CO2. U vinic je také vhodné aplikovat elementární síru (Kumulus, Sulku, příp. Sulfomax) přímo na půdu, aby se vysoké pH půdy snížilo a železo se stalo pro rostliny více dostupným.


Jak je to s dávkováním FERROFITu?

Aplikaci doporučujeme pro révu vinnou a ovocné dřeviny postřikem na list v dávce 0,5-1 kg/ha, resp. vytvořit si 0,05-0,1 % roztok. Máme vyzkoušeno, že nižší dávka je plně dostačující, zejména jde-li nám o nápravu mírných symptomů či prevenci. Druhým způsobem je přihnojení ve formě zálivky ke kořenům rostlin. Pro drobné ovoce nebo plodovou zeleninu smíchejte 5-10 g hnojiva s 10 l vody ("od oka" je to jedna lžíce). Oba způsoby jsou vhodné a to především u rostlin se sklony k chlorózám nebo už přímo vykazující známky zhoršeného příjmu železa. 


Výrobek je povolen pro použití v ekologické produkci v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848.


Zdroj: Ing. Klára Halouzková