JAK NA SILNĚJŠÍ A BOHATŠÍ KOŘENY?

12.03.2025

   S příchodem jara nastává ideální čas pro výsev sazenic. Nejdůležitějšími faktory pro jejich úspěšný růst jsou vlhkost, světlo, teplota a dostatek živin. S přesazením rostlin do půdy postupně odstartují i první aplikace hnojiv. Většina pěstitelů na začátku k podpoře svižnějšího růstu rostlin standardně přidává do půdy hnojiva s vyšším obsahem dusíku, příp. klasická vícesložková NPK hnojiva. Nemělo by se ale zapomínat na tak důležitou živinu jakou je vápník. Proč je ten vápník tak důležitý?

Vápník je esenciálním biogenním prvkem, který v menším či větším množství potřebují všechny rostlinné druhy. Obecně na něj mají poměrně vysoké nároky třeba ovocné dřeviny nebo plodová zelenina. Zajímavé je, že i když se jedná o sekundární živinu, bývá v rostlinách přítomen ve zhruba 4x vyšším množství než základní živina fosfor. Logicky z toho vyplývá, že bychom na něj při výběru hnojiv rozhodně zapomínat neměli.

Vápník dokáže hned v počátečních fázích růstu sazenicím pomoci s tvorbou bohatšího kořenového systému. Dojde tak ke znásobení příjmové kapacity živin a vody a vytvoří se mnohem lepší základ pro následnou tvorbu nadzemních orgánů. Jednoduše řečeno - čím lépe se hned na začátku kořeny "pustí", tím lépe se rostliny ujímají a bohatěji a kvalitněji se Vám poděkují při sklizni. Nedostatek vápníku je vždy dříve pozorovatelný na kořenech než na nadzemní části rostliny. Takže například projevům nekróz u rajčat či strupům na jablkách vždy s jistotou předchází poškození kořenového aparátu.

Jaký hlavní vliv má vápník na kořeny:

- pomáhá tvorbě kořenových vlásků (i pylové láčky)

- zabraňuje zahnívání kořenů a tvorbě slizu na nich

- má detoxikační efekt (neutralizuje některé oragnické kyseliny)

V oblasti pěstování rostlin ale vápník nefunguje jen jako "obyčejná" živina. Je to nedoceněný širokospektrální pomocník každého pěstitele. Vápník posiluje pevnost a tím i odolnost buněčných stěn, podporuje růst kořenů, funguje jako prevence hnilob či fyziologických poruch (okrajové nekrózy, deformace stonků, chlorotická kropenatost mladých listů), ovlivňuje klíčivost semen zabraňuje tvorbě sterilního pylu, zvyšuje odolnost vůči mrazu, zlepšuje půdní strukturu i mikrobiální aktivitu a má výrazně pozitivní vliv na příjem ostatních živin. Dostatek vápníku v půdě navíc podmiňuje komplexní harmonickou výživu rostlin.

Jak už bylo zmíněno – vápník hraje klíčovou roli pro tvorbu a růst kořenů/kořenového vlášení. Správně vyvinutá kořenová soustava v počátečních vývojových fázích je pro rostlinu zcela zásadní věc, která se vždy odrazí v budoucnosti. Při dostatečné zásobě vápníku v půdě se vytváří bohatší kořenový systém, kořeny jsou delší a rozvětvenější, s efektivnější kapacitou pro přijímání živin i vody. Kvalitní kořenový aparát se následně promítá i do zdravějšího růstu nadzemních čás rostlin.

Oko pěstitele by se mělo na dodávání vápníku rostlinám začít orientovat ideálně už v posklizňovém období, kdy by mělo být provedeno vápnění půdy. V tomto případě je vždy potřeba následně zohlednit průběh zimy – neměla být příliš mírná a s častými srážkami. Tím by se totiž mohlo zvýšit riziko ztráty vápníku vymýváním a nemusel by být zaručen jeho optimální obsah v půdě do doby výsevu mladých rostlin. Nejzazším termínem k preventivním aplikacím vápenatých hnojiv v průběhu sezóny by mělo být obecně období před kvetením, než začnou rostliny nasazovat mladé plůdky. Tento zásah je důležitý hlavně u ovocných kultur a plodové zeleniny.

Na pravidelný přísun vápníku ale nezapomínejte v průběhu celé sezóny. Obecně je jeho příjem z půdy rostlinami omezený a ani pohyblivost tohoto prvku v rostlině není nijak slavná. V pletivech rostlin se hromadí ve formě oxalátů či jiných nerozpustných sloučenin, ze kterých již není rostlina schopna vápník opětovně využít. Proto je velmi důležité dodávat rostlinám vápník pravidelně v průběhu celé vegetace, zálivkou nebo postřikem.

Rostliny už vycítily vůni jara a rychle je to katapultuje do fáze intenzivního růstu s potřebou pravidelného přísunu dostupných živin. Zkuste jim letos vedle klasických hnojiv dopřát i pravidelný přísun vápníku. Na rozložení vápníku ze skořápek byste čekali dlouho. S našim novým vápenatým hnojivem KALCIFIT jim zaručeně poskytnete vápník nejrychleji, protože jako jediné svého druhu jej obsahuje ve formě rychle přístupného chelátu. To zajistí maximální účinek už při nízké koncentraci. Dali jsme si záležet, aby ve hnojivu nebylo více dusíku, než je nutné. Protože dusík a vápník jsou na poli výživy rostlin věční rivalové (vápník pletiva zpevňuje, dusík je "změkčuje") a je potřeba jejich "protichůdné" síly více korigovat. Proto Vašim rostlinám přinášíme jen to nejlepší - extrémně rychlý zdroj vápníku, mnohem nižší obsah dusíku, čisté živiny bez nebezpečných látek, s přírodními stimulujícími látkami z aloe vera.

A malá rada na závěr! Při přípravě postřiku, ve kterém použijete hnojivo s vyšším obsahem vápníku nepoužívejte současně další hnojivo, kde převažuje fosfor. V takovém případě by mohlo dojít k vysrážení, ucpání trysek a výživový efekt na rostliny by byl ztrátový.