TRPKÉ JARO 2024

23.04.2024

   Jaro 2024 na vinicích všichni prožíváme se slzou v oku. Pro náš již tak dost křehký vinařský svět jde o další tvrdou ránu. Popasovat se s těžkým stresem se musí nejen keře révy vinné, ale i jejich s láskou pečující majitelé. Každý doufá, že po této vlně už žádné další mrazivé rány nepřijdou. A snad ani žádné jiné. Matička příroda se rozhodla zastavit velmi rychlý nástup teplého počasí hodně citelným ochlazením a nás tak opět přesvědčila o naší malosti. Bohužel na vinicích už bylo vše hodně rozjeté, mladé výhony včetně vyvíjejícího se květenství jsou po nekonečných nočních mrazech na mnoha místech nenávratně zničeny. 

Poškození se liší mezi jednotlivými vinicemi, v rámci jedné vinice a dokonce mezi sousedními jedinci. Toto je ovlivněno primárně teplotou a také způsobem proudění chladného vzduchu. Jarní mrazy poškozují révu vinnou už při -1 °C, záleží i na délce trvání nízkých teplot. Míra poškození závisí na teplotě, době trvání mrazu a vlhkosti vzduchu. Pokud je vzdušná vlhkost nízká, vane suchý ledový vzduch, dochází k největším škodám. Poškození se vždy rychleji projeví na mladších a menších výhonech. U starších otužilejších výhonů se mohou ukázat až po několika dnech. Co se týče květů, tam to také není patrné hned, mohou začít zasychat a opadávat až po několika dnech. Jedno je jisté, úroda bude nižší a později než běžně. Teď je žádoucí rychlé zasychání poškozených částí rostlin, teplo, slunečno a větrno. Snad nejlepším řešením je teď zatnout zuby a vydržet. Chce to čas. Zhruba po týdnu se už na vinicích situace trochu "vybarví". Jak budou vypadat skutečné ztráty se dozvíme nedjříve za měsíc, kdy uvidíme, v jaké míře to obrašilo.

Nepřestávejme však věřit a vnesme do těchto nešťastných dnů alespoň špetku optimismu a přejme si už jen pozitivně režírovanou nadcházející sezónu. Z literatury různých univerzitních autorů vyplývá, že ze záložních oček většinou může být ještě 50-70 % původně předpokládané úrody zachráněno na základě sekundárního růstu. Ovšem to pouze za předpokladu, že škody nejsou fatální a také, že už se další katastrofa během vegetace nestane. Pokud se rozhodnete pro podlom, je nutné po­čkat až vyraší podočka. Poté je možné nechat nejspodnější letorosty z čípků. Dále uvádí autoři, že při poškození vrcholků letoros­tů, je možné je sestřihnout za druhým lis­tem a nechat vyrůst fazochy, čímž je údajěn možné i uspíšit plodnost. 

A jak to ovlivní dřevo na příští rok? Pokud poškození mrazem nastalo dříve, než byly výhony ve fázi 5 listů, nemělo by to mít na plodnost pupenů v následujícím roce významnější vliv. Nové výhony budou mít dostatek času na vytvoření plodných pupenů během stávajícího vegetačního období. Pokud však k mrazu došlo až po dosažení fáze 8 listů, bývá to už problém. 

Jaký postup je vhodný nyní? Z pohledu dalšího energického vývoje rostlin je to za nás tak, že bude potřeba podpořit ten obyčejný základ. A k tomu slouží Slunce, voda a živiny. Jakmile se oteplí a začne se zase zelenat, tak živiny hrňte horem i spodem, protože se keře budou přirozeně snažit vše dohnat a metabolismus včetně fotosyntézy pojede na plné obrátky! Kvalitní a vyvážená výživa je přesně to, co vaše rostliny teď budou potřebovat. K výživě lze klidně připojit různé stimulátory růstu, které dokážou s regenerací pomoct. Jsou to pomocníci, ale tyto přípravky musí mít s čím pracovat. Živiny jsou přece z logiky věci tím základem, ze kterého je rostlina tvořená. Veškeré listy, letorosty, květenství, kořeny, plody – to všechno k růstu potřebuje především výživu. A regulátory růstu bez dostatku živin je taková "jízda na neutrál". Jenže na vinohradech je teď potřeba zařadit dostatečnou rychlost. 

Nadprůměrné teploty oproti běžné situaci, s tím spojený předčasný start v růstu a následně dlouhotrvající chladné teploty keře značně vysílily. Tak došlo pro rostliny k velkému chladovému stresu. Živiny vložené do aktuálně zmrzlé zeleně přišly nazmar. Nedostatek zásobních látek v rostlině v kombinaci s nízkou nabídkou živin z půdního roztoku teď může zákonitě ovlivnit růst dalších letorostů, vývoj listové plochy a násady bobulí. A teď určitě není žádoucí, aby docházelo ke zpomalení růstu. Zaměřte se tedy na regeneraci révových keřů a podpořte je v růstu a vývoji nejpřirozeněji, pomocí živin.

Aktuálně bude nanejvýš žádoucí přihnojení keřů do příkmenného pásu ideálně rychle přístupnými živinami ve formě minerálních hnojiv. A které živiny konkrétně? No přece všechny pro révu důležité! Ke kořenům by měla být dostačující kombinace dusičnanu amonného (N), síranu draselného (K, S), superfosfátu (P, Ca, S), případně síranu hořečnatého (Mg, S) - ten ale musí přijít do půdy zvlášť. V superfosfátu je i vápník a síra, takže značka ideál. Čistě organická hnojiva, která vyžadují delší čas na rozložení na rostlinám přístupné formy živin, nebudou fungovat tak rychle. Proto v tuto chvílí nejsou aplikovatelné jako okamžitý zdroj živin. U mladých výsadeb do max. 5 let stáří neváhejte použít i hnojivou zálivku, pokud tu možnost máte, tak toho využijte. Jakmile se keře opět do prvního dvojdrátí vybarví aktivní zelenou plochou a teplota stoupne k 10 °C, tak na ni aplikujte ideálně až do kvetení 1x týdně komplexní výživu na list. Poté pokračujte s 10i denními intervaly nejméně do konce července.

Naše moravské listové hnojivo VÍNOFIT je pro vaše keře tím nejlepším řešením, protože obsahuje komplex všech pro révu životně důležitých živin (N, P, K, S, Mg, Fe-EDDHA, B, Mn, Mo, Zn, Cu) a biostimulant. Živiny jsou vyrobeny šetrně, z nejčistších surovin a ve formě nejlépe přístupné rostlinám. Vínofit už mnohokrát přesvědčil, že je velkým pomocníkem při nápravě deficitů živin, regeneraci porostů, po jarních mrazech nebo během dlouhodobého sucha. A to při skromné dávce 1 kg/ha. Jako bonus v něm figuruje biostimulační složka, která u keřů výrazně podpoří nový start po stresovém období. Její hlavní funkcí je stimulovat a ovlivňovat biochemické, fyziologické a molekulární procesy v rostlině, zlepšit fotosyntetickou aktivitu, příjem živin a celkovou hormonální aktivitu rostlin. Nabízíme vám koncentrované rychlepřístupné živiny zkombinované s přírodním biostimulantem, co víc si teď mohou vaše vinohrady přát :) Vínofit výborně pracuje i jako stimulant sazenic před výsadbou. Vyrobili jsme pro vás jedinečné práškové organominerální hnojivo, bez zbytečné vody a plastových obalů navíc. 

Už jste ho také vyzkoušeli?  https://www.vinofit.cz/vinofit2/

Protože naděje na alespoň nějaký ročník umírá poslední, přejeme všem pěstitelům vysokou dávku víry a optimismu v další průběh letošního ročníku. Věříme s vámi…


Zdroj: Ing. Klára Halouzková