Z ČEHO JE SLOŽEN VÍNOFIT?

20.01.2024

   VÍNOFIT je originální listové hnojivo, které je složené z čistočistých živin splňujících jen ty nejvyšší kvalitativní požadavky. Gró výrobku je uktoveno v silně koncentrovaných komponentách dosahujících nadstandardní jakosti, bez jakéhokoli přídavku vody a jiných podpůrných aditiv. Právě tyto vlastnosti jsou devízou VÍNOFITu a odlišují jej od ostatních kapalných hnojiv, které svým objemem u řady kupujících vzbuzují dojem výhodnější koupě. V případě VÍNOFITu stačí dávka výrazně nižší - 1 kg/ha. Výsledné složení vzniklo po řadě praktických testování na reálných vinicích. Až tato kompozice se tam osvědčila jako ta nejlepší, účinná a skutečně "viditelná". Kvalita VÍNOFITu je díky výrobní technologii o level výš ve srovnání s klasickými krystalickými hnojivy.

   Prim hraje v hnojivu DRASLÍK (33,5 %) a je k tomu mnoho důvodů. Draslík zvyšuje přirozenou odolnost rostlin, podporuje vyzrávání rostlinných pletiv, silnou strukturu buněk, posiluje obranyschopnost a zlepšuje celkové hospodaření rostliny s vodou a živinami. Výrazně ovlivňuje pevnost a tedy i trvanlivost plodů ruku v ruce s výslednou kvantitou sklizně. Je důležitý zejména v době kolem kvetení a pak také při dozrávání hroznů. Proto doporučujeme zvýšit přísun draslíku na list i koncem vegetace, kdy slábne jeho příjem přes kořeny. Draslík má vliv na zrání a kvalitu hroznů, ovlivňuje průběh fotosyntézy, transport a akumulaci cukru v bobulích. Zvyšuje odolnost vůči houbovým chorobám a ovlivňuje též vyzrávání dřeva a jeho mrazuvzdornost. Silně koncentrovaný je zde také FOSFOR (15,9 %), ten je potřebný pro zakládání a tvorbu květů, kořenové vlášení, klíčení semen, nasazování plodů, obecně jde o prvek generující správnost reprodukce rostlin. Fosfor také významně ovlivňuje tvorbu fenolických látek nebo silic, výpěstky jsou tak voňavější a atraktivnější. Dostatek fosforu se zákonitě pozitivně odráží i ve výsledné kvantitě sklizně. Tento prvek je v celém ekosystému klíčový, nepostradatelný a limitující produktivitu všeho živého. Fosfor má v půdě nízkou mobilitu a v kombinaci s alkalitou půd je obtížně přijímán. Proto má jeho vysoká koncentrace v našem hnojivu svůj důvod. 

   Ve VÍNOFITu je ve značném množství obsažena i SÍRA (16 %), která v půdách ČR v posledních dekádách drasticky ubyla. Tento prvek má přitom silný pozitivní vliv na zdravotní stav rostlin.  V rostlinách má nezastupitelnou roli, je esenciální v řadě biochemických procesů, syntéze olejovitých a vonných látek, má na svědomí tvorbu vůně typické pro daný rostlinný druh. Navíc posiluje obranyschopnost rostlin vůči patogenům a vykazuje i baktericidní účinek. Ztělesňuje tedy jakousi trojsečnou zbraň na poli výživy a ochrany rostlin (fungicid, baktericid, živina). Síra je i součástí sirných metabolitů, které jsou rostlinami řízeně uvolňovány jako reakce na napadení škodlivými činiteli. Například thiosírany jsou přirozené metabolity rostlin, které zvyšují jejich odolnost proti chorobám i škůdcům. Obranyschopnost rostlin vůči stresům založená na funkcích síry je popisována jako "sírou indukovaná rezistence". Jsme přesvědčeni o tom, že je síra v posledních letech hodně opomíjená a málo vyzdvihovaná živina, která si nepochybně zaslouží svou renesanci.

Další důležitou živinu v hnojivu představuje DUSÍK (3,6 %), zastoupen je zde záměrně v nižším množství. Tento prvek ovlivňuje důležité fyziologické procesy jako asimilaci CO2, vitální růst a vývoj rostlin. Příliš vysoký obsah dusíku však v případě VÍNOFITu není žádoucí, je ho v něm proto tak akorát. Vysoká koncentrovanost tohoto prvku na listech by mohla znamenat navýšení příznivých podmínek a vytvoření jakési živné půdy pro plísňové patogeny. V relativně stejné koncentraci jako v případě dusíku obsahuje VÍNOFIT i HOŘČÍK (3,3 %). Ten plní nezastupitelnou roli ve fotosyntéze jako centrální atom zeleného pigmentu - chlorofylu. Ten je vzhledem ke strukturní podobnosti s hemoglobinem někdy též nazýván krví zelených rostlin. Hořčík ktivuje řadu důležitých enzymů v metabolických procesech nebo syntézu bílkovin. Jeho aplikací na rostliny posilujete odolnost rostlin k abiotickému odumírání třapin.

V optimálních poměrech jsou v hnojivu zastoupeny i nejdůležitější mikroživiny jako železo, bór, molybden, měď, mangan a zinek. ŽELEZO je obsaženo ve formě nejúčinnějšího chelátu EDDHMA, který je absolutně vstřebatelný a stabilní v širokém rozmezí pH. BÓR se podílí na tvorbě generativních orgánů, zpevňování a elasticitě pletiv, prokazatelně ovlivňuje růst a vývoj révy vinné, růst letorostů a listů, přispívá k diferenciaci květních pupenů, v době květu ovlivňuje klíčení a růst pylové láčky. Při nedostatku B dochází k nedokonalému opylení květenství a sprchávání. Tento mikroprvek je důležitou složkou buněčných stěn, propojuje zde pektinová vlákna s dalšími složkami buněčné stěny a tím přispívá k jejich lepší stabilitě, pevnosti, pružnosti a odolnost proti patogenům. Na alkalických půdách se přístupnost B významně snižuje. Fyziologický deficit bóru se prohlubuje zejména v období sucha či vysokých teplot. ZINEK má značný vliv na přírůstky letorostů (reguluje růstové hormony), zakládání květních pupenů, podporuje správné prorůstání pylové láčky, zvyšuje stabilitu bílkovin, zpevňuje buněčné membrány a zvyšuje odolnost rostlin v suchých periodách s vysokými teplotami. Dostatek molybdenu znamená snadnou tvorbu očekávaných vitamínů v plodech. Stejně i MĚĎ plní důležitou funkci v řadě biochemických reakcí. V receptuře je však důvodně v mnohem menší množství než železo, prostě tak akorát, protože by mohlo docházet k přednostnímu příjmu mědi před železem. MANGAN je dalším prvkem, který je důležitý z hlediska biochemických procesů. MOLYBDEN je důležitým nosičem energie a ve výživě rostlin je znám pro svou synergii s fosforem. Oba prvky se přitom významně podílí na správném a zdravém opylování květenství. Důležitou komponentou hnojiva jsou i ekologicky pěstované MOŘSKÉ ŘASY, které rostlinám poskytují přirozené stimulující růstové hormony a pomáhají rostlinám během nebo po stresových situacích (sucho, mráz..). Blahodárný vliv řas na rostliny je potvrzen již existujícím širokým spektrem dalších přípravků na českém trhu, které je obsahují.

Hnojivo VÍNOFIT nevykazuje žádné nebezpečné vlastnosti pro životní prostředí, nejedná se o nebezpečnou látku.


Zdroj: Ing. Klára Halouzková