Myslíme na budoucnost

Jsme manželé Klára a Zdeněk Halouzkovi z Břeclavi, zcela obyčejní lidé. Věnujeme se vývoji a výrobě unikátních práškových hnojiv. Ta svou kompozicí a celkovou koncepcí představují udržitelnější formu péče o rostliny, protože jejich ekologická stopa je oproti kapalným hnojivům minimální.
Já se věnuji především výzkumu, vývoji, pokusnictví na různých plodinách. Bádání
a ověřování faktů je má vášeň. Manžel má zase to detailní oko a je velmi zdatný v technologických věcech a zlepšovácích. Nemáme moderní laboratoř a nečerpáme žádné dotace. I tak dokážeme potřebám rostlin naslouchat a vytvářet pro ně jen
to nejlepší. Funkčnost našich výrobků ověřujeme
u spřátelených pěstitelů, v našem vinohradě a na zahradě. Díky těmto pokusům dokážeme zaručit, že se rostlinám na vašich zahrádkách, v sadech a vinohradech dostane jen té nejlepší péče.
Všechna hnojiva vznikají precizně, s respektem ke všemu živému a s vyšším zájmem vůči naší krajině. Jsou vyráběna cestou maximálně šetrnou k přírodě, v luxusní kvalitě, obsahují přírodní látky a biostimulanty, neobsahují látky toxické pro člověka, přispívají ke snižování zbytečných emisí.

Jak to všechno začalo..?

Už jako dítě mě zajímala příroda, vše kolem ní, podstata, jak věci fungují. S věkem se vše krystalizovalo a postupně vyústilo v hlubší zájem o chemii a přírodní vědy. Studium aplikované chemie a ochrany životního prostředí pak bylo logickým pokračováním touhy po poznání. V bakalářské práci jsem se věnovala problematice stanovení antioxidantů u vín a burčáků. Čtení skript jsem prokládala brigádami ve vinohradech - od řezu, přes vázání, čištění kmínků až po sběr. Zároveň jsem se učila, jak se v průběhu roku réva vyvíjí, jak reaguje na vnější podmínky, proč co dělá a jaké to má následky. Postupně jsem zcela propadla kouzlu vinohradů a stala se chemikem – vinohradníkem. Že mě svět rostlin bude nadále provázet, už bylo v tuto chvíli jisté:)
Po VŠ jsem se jako vědecko-výzkumný pracovník v ovocnářství více seznámila s pěstováním a šlechtěním ovocných kultur a vznikaly první odborné články. Odtud následoval skok do velké chemické firmy a jako vývojář hnojiv jsem se více věnovala chemii. Ovšem opět v doprovodu rostlin. Jak jinak :) Vývoj první vertikální hydroponické farmy v ČR, nových receptur hnojiv pro různé plodiny, nádobové pokusy, rozbory půd a rostlin, výživa rostlin. Byla to ta pravá chemie, kterou jsem studovala a přitom dokonale splývala s rostlinami a myšlenkou vyvinout vlastní hnojivo. Kdo měl tušit, že jich nakonec bude víc :) Před založením firmy jsem pracovala jako konzultantka hnojiv a pesticidů pro vinohradnictví v soukromé společnosti.
Ale abych se vrátila k tomu, jak vznikl VÍNOFIT. Ve vinohradě kolem mě stále projížděly traktory a stříkaly velká množství postřiků. Převážně to byly přípravky na ochranu rostlin a jen sporadicky hnojiva. Přitom by to mělo být přesně naopak, co myslíte? Říkala jsem si, že to musí přece jít i jinak než přednostně s kvanty syntetických a špatně rozložitelných látek. Aby rostliny odolávaly chorobám, tak musí být v první řadě v kondici, mít silnou autoimunitu. Přednostně mají během vegetace a hlavně ve stresových obdobích dostávat na list výživu a ne syntetika. Vidím tam paralelu jako u člověka – když jí zdravě a vyváženě, je ze zásady více odolný vůči nemocem. A pokud své zdraví založí jen na lécích, tak to z dlouhodobého hlediska nemůže dopadnout dobře a stejně to na tom zdraví odnese.
Věděla jsem, že listové hnojivo speciálně pro révu tehdy neexistovalo. Začala jsem si zkoušet na problematických místech různé směsi výživ. Mým cílem bylo dosáhnout takové formy, která by měla na révu okamžitý efekt, řešila komplexně růstový nebo živinný problém, pomohla v krizových obdobích i regeneračně po nich, neobsahovala toxické látky pro člověka a ideálně měla ještě něco navíc. Současně jsem si přála, aby takové hnojivo korespondovala s udržitelným zemědělstvím, rozumnými ekologickými postupy a bylo příznivé pro přírodu a vše živé v ní. A tak jsem si hrála se složením, manžel piloval technologii, směsi jsme testovali u vinařů i v našem vinohradě po dědečkovi. Dokud nebyl výsledek 100 %. V roce 2018 jsme zaregistrovali naše první práškové hnojivo pro révu vinnou – VÍNOFIT. V loňském roce mu přibyly sourozenci FERROFIT a FAT BOY.

"Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem." Hippokratés